Jak na patchwork? Šijeme prošívanou deku

Toužíte po krásném a originálním doplňku, který bude funkční a vydrží spoustu let a několik generací? Vyzkoušejte patchwork. S trochou tréninku zvládnete možná i hřejivou deku nebo prošívanou přikrývku.

Příprava materiálů na patchwork

Jak na patchworkK výrobě patchworkového kousku budete potřebovat rovnoměrně nastříhané kousky látky. K tomu se vám bude hodit kvalitní nástroj na řezání. Dobře nastříhaná látka je základem pro  profesionálně působící kousek. Vedle krejčovských nůžek můžete použít třeba rotační nůž. 

Hodí se vám také řezací podložka, abyste nerozřezali desku stolu. Řezací podložky mají natištěné pravítko, a tak se vám bude pracovat lépe. Nicméně pravítko budete potřebovat i zvlášť. Ideální je pravítko s délkou alespoň 60 cm a šířkou 12 cm. K samotnému šití budete potřebovat špendlíky, spínací špendlíky a rozparovač švů. Pořiďte špulku kvalitní nitě neutrální barvy, ideálně bílou nebo tělovou. 

Co se týče látky, ideální je stoprocentní bavlna různých látek. Na zadní stranu si zvolte jednu až dvě látky. Budete také potřebovat vatelínovou výplň, kterou vložíte mezi přední a zadní stranu deky, šicí stroj a žehličku. Stáhněte si z internetu vzor, který budete opisovat, nebo si jej načrtněte sami. Látku předeperte a vyžehlete.

Šití přední strany

Z látky vytvořte kousky, které budou opisovat vzor. Nezapomeňte však, že každý kousek potřebuje místo na švy. Například pokud jsou základem vaší deky 10cm čtverce, měli byste nařezat čtverce o šířce 10,5 x 10,5 cm.

Budoucí deku si rozložte. Poskládejte kousky do tvaru, jaký požadujete. Tak můžete případně doplnit chybějící kousky. Pro přehlednost si všechny kousky jedné řady složte na jednu hromádku. Pak kousky jednotlivých řad složte tak, abyste měli v ruce nakonec hotové řady. Sešívané kousky vždycky položte potiskem k sobě a sešijte po okraji. Vnitřní švy musejí být všude stejné, aby pak řady na sebe perfektně padly. Pro jistotu si můžete místo švu zakreslit ševcovskou křídou.

Jak na prošívanou dekuJednotlivé řady vyžehlete po rubu tak, aby švy lehly. Doporučuje se švy jednotlivých řad střídavě zažehlit v jiném směru (první řada doleva, druhá doprava atp.). Pak řady sešijte dohromady stejně, jako jste předtím šili čtverce. Obraťte vzniklou plachtu ruby nahoru a zažehlete stejným způsobem, jako v předchozím kroku.

Nastříhejte vatelínovou metráž, a to tak, aby byla o 5 až 8 cm větší, než ušitá plachta. Máte teď přední stranu a výplň. Odměřte látku na zadní stranu stejně jako jste měřili vatelín. Všechny vrstvy sešpendlete k sobě a můžete se dát do šití. 

Prošívání a lemování

Deku prošijte podle diagonály a další prošívání je jen na vás. S počtem prošitých švů stoupá kvalita a výdrž deky. Poté deku olemujte. K tomu budete potřebovat pruh látky o šíři 6,5 cm a délce jedné strany deky. Všechny 4 kusy na lem sešijte dohromady. Lem vyžehlete a přežehlete v půlce na puk. Lem pak našijte na deku. Okraj lemovací látky našijte rovnoběžně s okrajem deky a poté látku přehněte přes okraj a založte dovnitř. Zašijete tak lem se skrytými okraji. Pomoci si můžete žehličkou a špendlíky. Okraje lemů pak založte a zašijte. 

Tím je výroba deky u konce.