Jak ušít prošívanou přikrývku vyplněnou vatelínem?

Potřebujete do ložnice nebo obýváku novou přikrývku a nechcete ji kupovat? Můžete si je sami vyrobit velmi jednoduchým postupem. Stačí vám jehla, nit, šicí stroj, nůžky, řezačka, dostatek látky, výplň a žehlička. Podívejte se na jednoduchý návod.

Výběr materiálu

Jak ušít prošívanou přikrývkuCo se týče materiálu, máte hned několik možností. Základem prošívaných přikrývek je často jednobarevná 100% bavlna. Přikrývku je pak možné samozřejmě povléci jakoukoli jinou látkou, aby se neušpinila a lépe se udržovala. Pokud se znečistí vnější snímatelný povlak, stačí jej sundat a jednoduše vyprat v pračce. 

Pokud má přikrývka zastávat především estetickou funkci, můžete na potah použít jakoukoli dekorační látku. Nemusíte však úplně odbočovat od bavlny, jelikož existuje široká nabídka dekoračních bavlněných látek. Látku na přikrývku můžete sladit s barvou polštářů, závěsů, ubrusů, ale také s barvou prostěradel nebo nábytku. Fantazii se meze nekladou. Jinak je možné použít prakticky jakoukoli metrážovou látku. K výrobě prošívané přikrývky můžete použít více kousků různých látek, ideálně barevně nebo vzorově sladěných. Ideální je držet se alespoň dvou nebo tří sjednocujících odstínů. Ideální je použít zbytky z jiného šití, protože nemá smysl kupovat krásnou novou látku a stříhali ji na kousky.

Výroba pláště prošívané přikrývky

Na zadní stranu přikrývky použijte jeden kus látky. Protože se většina metráží prodává do šíře 150 cm, patrně to pro vás bude rozměrový strop jedné strany. Délku si zvolte dle vlastní potřeby. Záleží na tom, jestli šijete přikrývku pro dítě, nebo dospělého. Pro přikrývku pro dospělého na zadní stranu přikrývky použijte asi 250 cm délky. Na desce pomocí řezáku nařežte asi 130 čtverců o rozměrech 15 × 15 cm. Díky řezacímu kolečku můžete řezat několik vrstev látky najednou. 

Nejdříve si rozvrhněte, jak má přikrývka vypadat. Rozvrhněte si čtverce do řad po deseti kusech a nakombinujte barvy tak, aby se střídaly tak, jak se vám líbí. Pak si čtverce rozdělte do kupiček podle jednotlivých řad. Čtverce jedné řady pak sešijte do jednotlivých pásů tak, že k sobě vždy položíte čtverce po lícové straně a na okrajích je sešijete. Švy pak musíte rozžehlit, aby vám látka nevstávala během prošívání. 

Jak naplnit přikrývku vatelínem?

Jak ušít prošívanou přikrývku vyplněnou vatelínemStejným způsobem pak sešijte jednotlivé pruhy k sobě a opět je rozžehlete. Vznikne vám tak jedna velká plachta s rozměry 150 × 195 cm. Položte na sebe všechny tři vrstvy, tedy obě strany pláště s vatelínem mezi nimi. Přišpendlete je, aby se látka natáhla a nevznikly nerovnosti.

Přikrývku pak obšijte kolem dokola, ideálně několikrát, aby držela. Z látky z níž je vyrobena zadní strana přikrývky, vystříhněte pruhy o šířce 8 cm. Přehněte je asi 1 cm z každé strany dovnitř a přežehlete. Našpendlete přikrývku tak, aby skrývaly roztřepené okraje přikrývky. Vznikne tak lemování a celou deku olemujte po obvodu. Nezapomínejte, že do spodní cívky by měla přijít nit v barvě zadní strany přikrývky.